Okapy kuchenne

Okapy kuchenne Katowice. AGD do zabudowy kuchenne. Tanie AGD Katowice.

okapy-kuchenne-katowice

Okap kuchenny to jeden z ważniejszych urządzeń dodatkowych, wykorzystywanych obecnie w każdej niemal kuchni. Głównym jego zadaniem jest usunięcie z kuchni nieprzyjemnych zapachów, a także pary wodnej, wytwarzanych w procesie gotowania. W przeszłości problem odpowiedniej wentylacji kuchni ten nie był aż tak mocno eksponowany, jak obecnie. Wynikało to przede wszystkim z innego nieco mikroklimatu, który systematycznie zmienia się, a także z mniej szczelnych okien. Obecnie wraz z wymianą okien na PCV, bardzo często pojawiał się problem wilgoci w mieszkaniu, a co było właśnie skutkiem osiadającej na ścianach pary wodnej. Okapy, podobnie jak baterie kuchenne, zlewy, lodówki, płyty grzewcze to jedne z zasadniczych sprzętów AGD do kuchni.

W związku właśnie z tym pojawiła się konieczność stosowania okapów kuchennych, które zapewniają komfort użytkowania nie tylko kuchni, ale także sąsiednich pomieszczeń. Obecnie na rynku wielu producentów, w tym m.in. firmy Electrolux, Amica, Mastercook, czy MPM oferuje różnego rodzaju okapy kuchenne, dopasowane do różnych potrzeb klientów. Okap kuchenny działać może w dwojaki sposób, albo jako wyciąg, albo pochłaniacz. Praca wyciągu polega na oczyszczeniu powietrza wessanego z kuchni i wydalenie go na zewnątrz budynku. Tym samym do zastosowania wyciągu niezbędny jest bezpośredni dostęp do kanału wentylacyjnego, którym poprowadzony musi być rura wydalająca powietrze.

Dodatkowo pomieszczenie takie musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza, które uzupełni powietrze wydalone. Z kolei praca pochłaniacza polega wyłącznie na oczyszczeniu powietrza wessanego z kuchni i wydaleniu go z powrotem. Kolejny podział okapów kuchennych dokonywany jest w oparciu o sposób montowania urządzenia. Pierwszym z nich są okapy kominowe, które mocowane mogą być albo do ściany, albo do sufitu – taki jednak rodzaj zwany jest wyspowym. Kolejne okapy w tym podziale to okapy podszafkowe, które montowane są pod spodnią częścią szafki kuchennej, a także okapy teleskopowe, zwane także okapami do zabudowy, które stanowią dolną część szafki kuchennej, i w których występuje dodatkowa szuflada, która po wysunięciu zwiększa znacznie powierzchnię wentylacji.

Okapy kuchenne bez względu na rodzaj składają się z trzech podstawowych elementów: obudowy zewnętrznej, zespołu wentylatora, zwanego także dyfuzorem, a także filtrów przeciwtłuszczowego oraz czasem także węglowego. Okap kuchenny działa w ten sposób, iż dzięki turbinie napędzającej powietrze zasysane jest z kuchni do środka urządzenia; tam przechodzi przez zespół filtrów, które go oczyszczają, po czym wydmuchiwane jest albo na zewnątrz budynku, albo z powrotem do kuchni. Aby okap kuchenny spełniał swoją rolę i był użyteczny musi posiadać właściwą dla pomieszczenia wydajność, czyli inaczej moc działania. Wielkość ta podawana jest przez producentów w metrach sześciennych na godzinę.

Dobierając zaś wydajność okapu należy wyliczyć kubaturę mieszkania i zgodnie z przyjętymi standardami właściwie dobrany okap kuchenny powinien w ciągu jednej godziny być w stanie przefiltrować co najmniej sześciokrotnie całe powietrze znajdujące się w kuchni, czyli jeśli przykładowo kubatura wynosi 20 m³, to wydajność określona przez producenta powinna wynosić co najmniej 120 m³/h. Poza powyższymi elementami przy doborze okapu kuchennego wziąć można dodatkowo pod uwagę poziom hałasu, wydawanego podczas pracy okapu na każdym poziomie, rodzaj zastosowanego oświetlenia, czy też sam wygląd okapu. Urządzenia te bowiem oprócz użyteczności stanowić mogą dodatkowy element dekoracyjny; należy przy tym jednak pamiętać, aby był to element współgrający z całością design naszej kuchni.